Kedi Kumu İpuçları

Önemli İpuçları

1 – Kedinizin tuvalet kabını 7 cm yüksekliğe ulaşana kadar kedi kumu ile doldurunuz.

( Kalın kedi kumu için tavsiye edilen yükseklik 9 cm )

2 – Düzenli olarak kedi kumu kabındaki katı atıkları bir kürek yardımıyla alarak kedinizin tuvalet kabının temiz kalmasına özen gösteriniz.

3 – Topaklaşmış , kirlenmiş kedi kumunuzu tuvalete değil , mutlaka çöpe atınız.

4 – Eksilen kum miktarını düzenli olarak 7 cm’ye tamamlayınız.

( Kalın kedi kumu için tavsiye edilen yükseklik 9 cm )

5 – Kedinizin tuvalet kabını belirli aralıklarla boşaltıp yıkayarak temizleyiniz.

( Tavsiye edilen zaman aralığı 15 gün )

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi tuvalet kabındaki kedi kumunu temiz tutmanın ve kedinizin de kirli kumdan rahatsız olmaması ve hastalanmamasının en iyi yolu, gün içerisinde birkaç defa kumu kontrol edip temizlemektir.

Kristal Silika kedi kumları temizliğinde; idrar zaten kum tarafından emilir, kakaları da bir poşet, eldiven, kum küreği vb. bir malzemeyle aldıktan sonra poşetleyip çöpe atabilirsiniz.

Topaklanan bentonit kumların temizliği ise; kedi çişini yaptıktan sonra kum idrarı hızla emer ve topaklaşır, yine kürek, eldven gibi bir malzemeyle topakları ve kakaları alıp poşetleyip çöpe atabilirsiniz.

Kumu Ne Sıklıkla Temizlemeli?

Kumun değişim sıklığı, kullanılan kumun absorbe yeteneğine, kimyasal yapısına kedinin kumu kullanma sıklığına, idrar miktarının fazla olmasına, idrarının fazla asidik olmasına ve fazla koku yapmasına bağlı olarak değişebilir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak kumun değişim sıklığını sizin belirlemeniz en doğru yöntemdir.

Kokunun hissedilecek boyuta gelmesi kumunda değişim zamanının geldiğinin habercisidir.
Kediniz kumunu kullandıktan sonra kirlenmiş olan bölgedeki pisliğin hemen uzaklaştırılması kumun kullanım süresini artıracaktır. Özellikle taşlaşan ve topaklaşan kumların kullanılması bu işlemi kolaylaştıracaktır. Kumu temizlerken bir kum küreği yardımı ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Kum kabına gereğinden fazla kum koymanız sadece ziyana sebep olacaktır. Bu nedenle azar azar yetecek miktarda kum koymanız ve sık sık değiştirmeniz hijyenin sağlanması yönünden fayda sağlayacaktır. Çünkü uzun süre kullanılan bulaşık kumlar bakterilerin üremesi için uygun bir ortamın oluşumuna neden olur.

Kum kabına yaklaşık 5-7 cm yükseklikte kum koymanız kedinizin ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli olacaktır. Daha sonra gerek duyduğunuzda kumu tamamen boşaltıp yenilemeniz ve bu değişim sırasında kum kabının temizliğini de yapmanız kedinizin tuvaletinde gerekli hijyeni sağlamak açısında tavsiye edebileceğimiz uygun yöntemlerden biridir.

https://www.petburada.com/kedi-kumu-nasil-kullanilir.xhtm

Bir önceki yazımız olan Kedi kumu bentonit başlıklı makalemizde kedi kumu bentonit, kedi kumu ever clean ve kedi kumu fiyatları migros hakkında bilgiler verilmektedir.

Updated: 25 Eylül 2017 — 20:28

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kristal Kedi Kumu Türkiye Resmi Satış Sitesi © 2017 - KAYMED TİCARET